EUROPA,  PODRÓŻE

San Marino – państwo, które można obejść w jeden dzień

Jeszcze nie tak dawno Państwo to nie kojarzyło mi się z niczym. Jednak po tym jak San Marino – państwo, które można obejść w jeden dzień – ogrywało chłopków w biało-czerwonych barwach, stwierdziłam, że muszę zobaczyć to miejsce.

Wysoko ponad horyzontem

San Marino – państwo, które można obejść w jeden dzień
Oprócz całej masy turystów, którzy postanowili zaliczyć dwa państwa podczas jednych wakacji, San Marino ma jeszcze jedną odsłonę. Spokojne miasteczko na wzniesieniu, z którego rozciąga się przepiękna panorama wybrzeża morza Adriatyckiego z  jednej strony i na wzniesienia regionów Emilia-Romania i Marche.
Jeżeli nie boisz się tłumów turystów, a Krupówki w sezonie nie stanowią dla Ciebie wyzwania śmiało możesz jechać do San Marino.

Zaskoczenie

Podczas spaceru po mieście zaskoczyły mnie dwie rzeczy:

Po pierwsze: czystość.

Przy parkingach otaczających starą część miasta, wszędzie stały służby porządkowe. Sterowali ruchem, wskazywali miejsca postojowe, o ile ktoś nie zobaczył sygnalizacji świetlnej i informacyjnej o ilości wolnych miejsc. Miło i z pełną kulturą podchodzili do każdego, nawet najgłupszego pytania.

Po drugie: sklepy.

Chyba nigdzie przedtem, bo potem to już tak (ale jeszcze wtedy o tym nie wiedziałam), nie widziałam tylu drogich sklepów, w których byłby aż taki duży ruch. Zapach wyrobów skórzanych był tak intensywny, że momentami mdlił. Błysk złota i innych minerałów szlachetnych zapierał dech. A w tych sklepach tłumy, tłumy kupujących. Z przewagą Rosjan, choć ciężko mówić o jeden nacji.

Po polsku

W każdym sklepiku, do którego weszliśmy, obsługa mówiła też po polsku, przynajmniej podstawowe zwroty. Co chyba świadczy też o tym, że i rodaków tam nie brakuje. Nie jest to tanie miasteczko, więc nie licząc wody (po 3 euro za butelkę 0,5l) nie sprawdzaliśmy zasobności naszego portfela.