KSIĄŻKI

Sukces jest dla Ciebie

Są ludzie, którzy wszystko, czego tylko dotkną, zamieniają w złoto, albo bardziej przyziemnie, w gruby portfel. Jak to możliwe? Urodzili się pod jasną gwiazdą dobrobytu, a może po prostu mają to coś? A gdybyś tak dowiedziała się, że to możesz być ty? Gdyby wszystkich ludzi sukcesu łączyły jasne zasady, które wystarczy wcielić w życie, by sukces stał się realny? Brzmi…

 

Wiem, jak to brzmi… Marzenia.

Nie masz kontaktów, nie masz bogatych rodziców, będziesz całe życie robić dla innych, za innych i na innych. Sukces nie jest dla mnie. To właśnie pierwsza z przeszkód w Twojej drodze. Niewiara we własne możliwości. Sukces jest dla Ciebie, musisz tylko w to uwierzyć. Oczywiście nie stanie się on faktem tylko dlatego, że będziesz powtarzała tę afirmację z uporem maniaka. Musisz nastawić się na ciężką pracę, porażki i walkę z przeciwnościami losu. Finalnie jednak masz takie same szanse jak inni. Zwróć uwagę, że ludzi sukcesu łączy wiele wspólnych cech. To właśnie dzięki nim osiągnęli szczyt w swojej dziedzinie. I prawdopodobnie mogliby go osiągnąć w każdej innej, gdyby tylko wystarczająco mocno się starali.

Książka „Sukces jest dla Ciebie” to nie kolejna filozofia dla idiotów (a na filozofii się trochę znam). To pozycja dla tych, którym potrzebna jest motywacja do działania.

Jak to się stało?!

Pamiętacie, jak pisałam o książce „Szczęście bajkami cerowane”? Był to zły moment w moim życiu. Każda droga wydawała mi się chybiona. A każdy wybór mógł był tylko gorszy od poprzedniego. Dziś już patrzę na całość z dystansem, jednak wtedy potrzebowałam chociaż płomyka nadziei. Wiary w to, że to, co robię, ma sens. „Szczęście bajkami cerowane” pozwoliło mi spojrzeć na całość z innej perspektywy, przekonać samą siebie, że to, co najważniejsze, jest gdzie indziej. Zmieniłam akcenty w moim życiu, o czym na pewno jeszcze napiszę, i okazało się, że cień, który mnie przerażał, był tylko cieniem, niczym więcej. A na pewno nie tym, czego trzeba się obawiać.

Na fali zmian postanowiłam sięgnąć po inną książkę z wydawnictwa Virgo: „Sukces jest dla Ciebie”. Dziwne, bo zazwyczaj nie kupiłabym książki o takim tytule. Nie jestem raczej miłośniczką prostych dróg i rad idealnych dla wszystkich. Wiadomo przecież, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Tym razem jednak potrzebowałam tej książki. I okazało się, że nawet bardziej niż mi się wydawało.

Sukces jest dla Ciebie | Podróże Pyzy

Kim jest David R. Hawkins?

Autor książki „Sukces jest dla Ciebie” był doktorem nauk medycznych, psychiatrii, autorem licznych publikacji naukowych, artykułów i wykładów. W swoich badaniach skupił się na świadomości, jej pojęciu oraz rozwoju. Jest autorem kontrowersyjnym, przez co jeszcze bardziej zwrócił moją uwagę. Zawsze miałam słabość do badania skrajnych teorii. Nauka tylko dzięki  kontrowersyjnym twierdzeniom może iść do przodu. To właśnie „szaleńcy”, którzy odważyli się negować istniejące zasady, stanowili kamienie milowe w rozwoju nauki. Sukcesu nie zdobywa się półśrodkami.

David R. Hawkins Sukces jest dla Ciebie

Co z tym sukcesem?

No właśnie co z nim? Można pokusić się o stwierdzenie, że jeżeli ktoś mówi, że wszyscy, którzy osiągnęli sukces, są tacy sami, to nic nie możesz zrobić. Nie jesteś jednym z nich, więc spakuj swoje marzenia w starym kufrze na strychu. Nic się nie uda już więcej zrobić. Z drugiej jednak strony wierz mi, możesz przeczytać wszystkie książki świata o tym, jak osiągnąć sukces i nic się nie wydarzy.

Wszelkie transakcje odbywają się w obszarze, który możemy nazwać « jakością doświadczenia». Sukces wymaga skupienia […] na jakości doświadczanej przez klienta.

David R. Hawkins pokazuje, czym jest sukces. Kreśli przykłady ludzi, którzy zdobyli szczyty w swojej dziedzinie. Każdy przykład jest inny i w innej skali. Każdy jednak wymagał wysiłku. Nie pocieszę Was, nie będzie prosto. Droga na szczyt jest ciężka i wymaga poświeceń. Każdego dnia, każdej minuty trzeba na sukces pracować. Choć jest na wyciągnięcie ręki, to jednak, żeby go dosięgnąć, trzeba zakasać rękawy i pracować. Wracamy więc do starego dobrego stwierdzenia: bez pracy nie ma kołaczy. Nie oszukujmy się.

Sukces jest dla Ciebie | Podróże Pyzy

Czerp motywację od najlepszych!

Nic tak nie motywuje do działania, jak pokazanie, że się da, że można osiągnąć swój cel. Inni byli przed nami, więc warto ruszyć w ich ślady. Wydeptane ścieżki są prostsze od przedzierania się przez nieznane zarośla. Autor książki „Sukces jest dla Ciebie” zbiera historie życia ludzi sukcesu i opisuje, co ich wszystkich łączy. Jaki jest wspólny mianownik ludzi pracujących w tak różnych dziedzinach.

„Możemy się wiele nauczyć na przykładzie innych. To właśnie będziemy robić, nie tylko po to, by poznać fakty, ale też zasady. Ta książka jest o zasadach.”

Myślisz, że wystarczy ciężko pracować i czerwony dywan rozwinie się przed tobą? I znowu nie jest tak pięknie. Życie potrafi bowiem być do bani i dokładnie wtedy, gdy będziesz mieć cel na wyciągnięcie ręki, możesz się potknąć. Co wtedy zrobisz? Tu właśnie jest różnica pomiędzy ludźmi sukcesu i wszystkimi innymi.

Sukces jest dla Ciebie | Podróże Pyzy

Porażka musi być wliczona w sukces. Z każdej trzeba wyciągnąć naukę na przyszłość. Jej przyczyn może być wiele. Na końcu jednak ma być motywem nowych działań. Bez zrozumienia tej zależności łatwo się zniechęcić i o krok od nagrody zawrócić.

„Zaprzedanie się oznacza utratę mocy. Moc odzyskujemy poprzez niewzruszone trzymanie się zasad, nawet jeżeli odnosimy wrażenie, że tymczasowo na tym tracimy.”

Co dalej?

Mogłabym pisać o wszystkich zasadach osiągnięcia sukcesu. Mogłabym przepisać książkę swoimi słowami. Nie oddam jednak ducha w niej zawartego. Nie zrozum mnie źle. W żadnej z linijek książki nie znalazłam rady, jak mam żyć, choć cała książka jest przewodnikiem do sukcesu. Nie widziałam ani razu trywialnych stwierdzeń: uwierz w siebie, a uda Ci się wszystko. Do książek motywacyjnych zawsze podchodzę z dystansem, zgodnie z zasadą, że droga na Mount Everest pełna jest ciał osób, które wierzyły, że mogą go osiągnąć. Śmiało jednak mogę polecić tę książkę wszystkim, którzy czują się zagubieni i potrzebują mocnego bodźca do działania. Czasami w końcu wystarczy impuls, by iść dalej.

Sukces jest dla Ciebie | Podróże Pyzy

Jeżeli masz ochotę przeczytać tę książkę możesz ją znaleźć w ofercie wydawnictwa Virgo.