BABSKIE SPRAWY

Moje ulubione polskie podcasty – tego się słucha!

Podcasty nie są w Polsce bardzo znanym środkiem wyrazu. Całkowicie jednak pokochałam tę formę rozrywki. Spacerując, biegając, sprzątając, gotując, jeżdżąc samochodem czy pracując w ogrodzie, słucham ulubionych programów i czuję, że mój czas został podwójnie wykorzystany. Dziś chcę się z Tobą podzielić kilkoma polskimi podcastami, które całkowicie zdobyły moje serce.

Podcasty? A co to jest?

Zanim przejdę do listy ulubionych polskich podcastów mały wstęp. Spotkałam się bowiem ostatnio z kilkoma pytaniami, czym są podcasty i gdzie ich można słuchać.

Zacznijmy więc od pytania: Co to jest podcast?

Podcast lub po polsku podkast to dźwiękowa  (lub też filmowa) publikacja z zastosowaniem technologii RSS, w postaci najczęściej odcinkowej o dowolnej tematyce. Słuchać można więc przeróżnych audycji, a do odtwarzania wystarczy nam odtwarzacz MP3 (o ile to plik muzyczny). Możemy słuchać na telefonie, odtwarzaczu MP3, choć nie wiem, czy jeszcze się takowych używa lub na komputerze. Wybór zależy od Ciebie i Twojej wygody.

Gdzie słuchać podcastów?

Nie miałam zbyt dużego doświadczenia, zaczynając swoją przygodę z podcastami, dlatego zdecydowałam się na rozwiązanie dla siebie najprostsze i wybrałam dedykowane aplikacje do słuchania podcastów. Nie mam swojej ulubionej aplikacji.  Jest ich na prawdę bardzo wiele. Ważniejsze od tego, gdzie, jest dla mnie kogo słuchać. Mogę jednak śmiało polecić Ci sprawdzone przeze mnie aplikacje, być miała szybszy wybór.

Jak wybierałam aplikację? Na chybił-trafił. Tak naprawdę zaczęło się od poszukiwania czytnika, który oferowałby podcast PSC, czyli Pani Swojego Czasu. Uwielbiam Olę i mogłabym jej słuchać godzinami. Jednak pech chce, że nigdy nie mam czasu na kawę z Budzyńska. Takie to już te poniedziałki są. Czasami udaje mi się wpaść na webinar, ale i tak mam mało. Postanowiłam więc uzupełnić braki Budzyńskiej we krwi jej podcastami. Dlatego właśnie wybrałam pierwszą lepszą aplikację, na której mogłam jej posłuchać i dopiero w dalszej kolejności zaczęłam się zastanawiać czy można zmienić na coś lepszego.

Którą aplikację do podcastów wybrać?

Player FM – nie będę ukrywać, że jest to mój pierwszy sposób na podcasty. Wybór audycji jest ogromny. Aplikacja co ważne jest darmowa. Interface jest intuicyjny i przejrzysty. Bardzo przekonuje mnie brak reklam. Choć problemem, z którym walczę jest zacinanie się aplikacji po wygaśnięciu ekranu.

Podcast Player – bardzo mocny przeciwnik Player FM. Wybór pomiędzy nimi jest trudny. Bardzo duży plus to możliwość wyboru kraju. Dzięki temu wśród polecanych podcastów przeważały polskie. Jasny i bardzo klarowny interface. Całość bazy ułożona kategoriami. Łatwość wyszukiwania ulubionych pozycji. Minus – reklamy i dziwne tłumaczenie. Choć może mniej irytujące niż w innych przypadkach. Można wykupić wersję płatną, bez reklam.

Podbean – ostatnia z najmocniejszych aplikacji do podcastów. Bardzo podoba mi się w niej, jak i poprzednio, przejrzystość i intuicyjność. Za to duży plus. Można nagrywać własne podcasty i od razu je dodawać. Jest dużo niecodziennych kategorii. Na przykład kobiece podcasty z okazji Dnia Kobiet. Jest box office. Nie wszystkie audycje są darmowe. Niektóre z nich wymagają dostępu premium. Nie jest to jednak duży problem, gdyż ilość bezpłatnych jest ogromna.

Podcast Go – ciemna skórka nie przypadła mi do gustu. Zwłaszcza, że mocno kontrastuje z reklamą, która zasłania 1/3 wyświetlacza. Wydaje mi się, że każde kliknięcie przenosi mnie do kolejnej reklamy. Nie jest dla mnie intuicyjna, dlatego jak szybko ją zainstalowałam, tak szybko wyinstalowałam.

Podcast Addict – właściwie tu zarzuty są takie same jak wyżej. Nieintuicyjna, bardzo ciemna i stanowczo za dużo reklam.

Spotify – można tu znaleźć kilka ciekawych audycji. Jednak polskich twórców jest jak na lekarstwo. Dla osób posiadających abonament może to być kusząca opcja. Mnie, mimo że jako odtwarzacz muzyki sprawdza się świetnie, do podcastów nie przekonał.

iTunes – dla każdego kto ma sprzęt ios, będzie to najlepsze rozwiązanie. Ilość podcastów, w tym polskich, jest duża.

Które podcasty wybrać?

Wiedząc już gdzie słuchać, można przejść do ważniejszego tematu i odpowiedzieć sobie na pytanie: Których lub jakich podcastów słuchać? Tu już wybór jest tylko kwestią gustu. Poniżej przedstawiam moją wielką piątkę. Choć już tuż za nimi pojawiają się kolejne pozycje, które zyskują moją ciekawość.

Pani Swojego Czasu po godzinach

Co tu dużo mówić. Dla niej zaczęłam słuchać podcastów i jest moim numerem jeden. Ola Budzyńska uczy organizacji i jest w tym świetna. Dodatkowo to wulkan energii, którą rozdaje na prawo i lewo. Motywuje mnie swoimi radami i sposobem życia. Kto nie zna, koniecznie powinien nadrobić zaległości.

ZvZ – Zombie vs Zwierz

Podcast o popkulturze i społeczeństwie. Słuchałam tego podcastu, zanim wiedziałam, co to jest podcast i czytałam Zwierza, zanim poznałam ZvZ. Jeżeli nie wiesz, na co iść do kina lub też wolisz głębszą stronę popkultury ten podcast Ci się spodoba

Positive Mind

Sama zajmuję się marketingiem i PRem, dlatego właściwie oczywiste było dla mnie zaczęcie przygody z podcastami branżowymi. I o ile zdecydowanie więcej jest w tej tematyce anglojęzycznych, o tyle polskich nie znalazłam dotychczas za wiele. Ten zaś jest o budowaniu marki osobistej, co w perspektywie Social Mediów i wszędobylskiego bycia, jest bardzo ciekawym zagadnieniem.

Mała wielka firma

Jedna z ciekawszych pozycji, jeżeli chodzi o prowadzenie firmy i jej promocję. Nie tylko pełna merytoryki, ale dodatkowo bardzo różnorodna, gdyż na kanale można spotkać wielu zaproszonych specjalistów z bardzo różnych dziedzin, od prawa, poprzez content, aż na monitoringu internetu kończąc.

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Będąc młodą matką stwierdziłam w pewnym momencie, że bez odpowiedniego oszczędzania łatwo popłynę finansowo. Ale jak oszczędzać?! To było pytanie kluczowe. Dzięki radom Michała Szafrańskiego udało mi się wiele osiągnąć w dziedzinie trzymania się finansowych zasad. I choć nie zawsze jest bajecznie, to jednak muszę przyznać, że bez niego byłoby gorzej. Dla wszystkich, którzy chcą świadomie zarządzać swoimi finansami ten blog i ten podcast to pozycja obowiązkowa!

A teraz kilka linków do podcastów, które zaczęłam dopiero słuchać, nie mam więc jeszcze wyrobionego zdania, jednak już teraz odsyłam was do nich, bo warto! 🙂

Jacek Kłosiński

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Nerdy Nocą

Świat w trzy minuty

Crazy nauka

Tuż przy uchu

Więcej niż zdrowe odżywianie

 

A jakie są Twoje ulubione podcasty? Podziel się nimi ze mną. 🙂