ŻYCIE JAK W MADRYCIE

Świat jest mały – przekonaj się o tym!

Czy jest ktoś na świecie kogo byście bardzo chcieli poznać? Messi, Obama, Gosling? Może to prezydent, sławny pisarz albo myśliciel? Może podróżnik, fotograf czy aktor? Właściwie nie ma to znaczenia… Zastanów się chwilę dłużej. Zastanów się bardzo dobrze, bo już za parę chwil dowiesz się, że spotkanie z tą osobą jest prostsze niż ci się wydaje. Świat jest mały! Od razu uprzedzam – nie próbowałam.

Według teorii sześciu kroków oddalenia do każdej osoby na świecie (tak, nie pomyliłam się każdej!). Chodzi tu o dokładnie 6 wirtualnych „podań ręki”. Nie chce się wierzyć!
Skąd wzięło się to szaleństwo? W roku 1967 Stanley Milgram w eksperymencie „Small World Project” podjął się udowodnienia tezy, że
„członkowie jakiejkolwiek dużej społeczności mogą być pokrewni sobie dzięki krótkim sieciom pośrednich znajomych”*.
Jak to zrobił? Wysyłał listy przypadkowym osobą, a te miały odesłać je przyjacielowi Miligrama. Jeżeli go nie znali przekazywali list komuś, kto według nich mógł go znać. Listy docierały po średnio 6 przekazaniach! Stąd nazwa teorii: sześć stopni oddalenia.
Prób obalenia i potwierdzenia, było wiele. Światowych i tych lokalnych, Polskich również (w karkołomnym zadaniu złapania za święte nogi Messiego – arcy redaktor Leszek Talko). Z jednej strony dają one nadzieję. Zanim jednak zaczniecie pisać list do Brada Pita doczytajcie do końca, gdyż… Bardzo wiele eksperymentów nie udowodniło zasadności tego eksperymentu.
Czy zatem świat jest jednak aż tak mały? Otóż mogłoby ci się wydawać, że to proste. W końcu jest Facebook i inne media społecznościowe. Wszystko stało się prostsze i jakby bliższe, ale…
Całkiem niedawno… Jak ten czas leci… Wydaje mi się jakby ten film oglądała wczoraj, a jednak to już 3 lata! Jednak to dalej całkiem nie odległy czas, więc: Całkiem niedawno powstał nawet ciekawy film Bartosza Dąbrowskiego na ten temat… Jedyne co mogę, to polecić go waszej uwadze!

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=PBXeEv9TzRo” maxwidth=600 ]

Czy zatem warto czy nie warto się starać? Warto! Teoria nie została obalona i choć bardzo często przykleja się do niej łatkę miejskiej legendy nadal jest wykorzystywana w  teorii wojskowej oraz w zwalczaniu pandemii.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=lPXaHBkGUBI” maxwidth=600 ]

 

Myślmy zatem, kogo warto poznać, a gdy twoje dziecko zapragnie poznać swojego idola, opowiedz mu o tej teorii i pomóż pisać maile. Pamiętaj: Świat jest mały!