EUROPA,  PODRÓŻE

Rawenna – mozaiką się toczy

Jeżeli jeszcze coś pamiętałam ze szkoły podstawowej z lekcji historii czy historii sztuki to to, że jest miasto we Włoszech, które całe jest w mozaikach. Moje dziecięce wyobrażenie Ravenny było więc całkiem inne.

Otóż w Ravennie nie ma wszędzie mozaik. Całkiem normalne, stare miasto z kilkoma kościołami, grobem Dantego(!) oraz romantycznymi uliczkami i kawiarenkami.

Teraz turystyczny hit! To jedyne miasto, w którym podczas naszych włoskich wojaży byliśmy, gdzie parkingi miejskie były darmowe. Szok i niedowierzanie sprawił, że dobre pół godziny szukaliśmy parkomatów lub parkingowych. Nie było.
W Ravennie, by zobaczyć prawdziwie fascynujące mozaiki, trzeba udać się w dwa miejsca. Uprzedzam jednak, że dla przeciętnego Kowalskiego nie koniecznie będzie to uczta dla zmysłów. Gdy jednak uświadomimy sobie ogrom tego dzieła, przychodzi mi na myśl tylko jedno: Majo rozmach Squwysyny! W końcu taka układanka to nie lada co. By porównać, wyobraź sobie, że masz wymyślić puzzle na 10 tys. kawałków i złożyć je potem bez patrzenia na pudełko. Już masz dość? No właśnie, a tu skala jest nie porównywalnie większa.

Gdzie iść?

Mauzoleum Galli Placydii

Jedno z główny miejsc do zwiedzenia. Galla była córką Teodozjusza Wielkiego. Mauzoleum zbudowane zostało ok. 440 r. w sąsiedztwie kościoła Santa Croce. Jest jednym z przykładów architektury wczesnochrześcijańskiej. Ściany wewnętrzne i sklepienia zdobią cenne mozaiki.

 

Kościół San Vitale

Budowę rozpoczął Teodoryk Wielki, a prace kontynuowano nawet po wkroczeniu armii Bizantyńskiej do miasta. Wnętrze zdobią mozaiki w stylu bizantyńskim, wykonane po 540 r.

 

Baptysterium Ortodoksów

Jest to jedno z najlepiej zachowanych baptysteriów zbudowanych w V wieku, a jednocześnie najstarszy zabytek chrześcijańskiej Rawenny, pochodzący z czasów upadku Imperium Rzymskiego.

Bazylika Sant’Apollinare Nuovo

Zbudowana przez Teodoryka Wielkiego w 504 roku. Na ścianach nawy głównej zachowały się mozaiki z wizerunkami proroków i procesje męczenników oraz męczennic, pierwotnie będące orszakami cesarskimi.

Wychodząc lub wchodząc do kościoła warto zerkną na dzwonnicę z XI wieku.

 

Bazylika Sant’Apollinare in Classe

Do tego miejsca warto udać się ze względu na mozaikę z wizerunkiem patrona kościoła (św. Apolinarego) i dwunastoma owieczkami; sceną Przemienienia Pańskiego, w której Chrystus uosabiany jest przez krzyż, a apostołowie przez baranki. Bazylika została konsekrowana w 549 roku.

Baptysterium ariańskie

Zbudowane zostało na planie ośmiokąta, a jej główną atrakcją jest kopuła ze sceną z Chrztu w Jordanie.

Co z tym Dante?

Dante szedł przez piekło dla miłości. Jednak to nie ona zaprowadziła go na banicję, tylko polityka. Nie pierwszy raz przychodzi się zmierzyć z tym stwierdzeniem. Babranie się w szambie władzy zawsze kończy się mizernie, nawet dla takich ludzi jak Dante. Jemu przyszło zapłacić dożywotnim wygnaniem i śmiercią na obczyźnie.

Grób Dantego w Rawennie

Dante
Tu nic nie ma
Przecież tu pusto
Wycieczka zielone okulary
czerwone oczy niebieskie wargi
pomarańczowe włosy
głowy na miękko
w głowach piękno
Chodźmy dalej
Proszę kolejno
Tam nic nie ma
Zaglądają przez dziurkę
Dantis poetae sepulcrum
Inwalida bez nogi
który siedzi w kąciku
mówi zawstydzony
To wszystko
tu nic więcej nie ma
Stalowe łańcuchy
Spiżowy wieniec
Virtuti et Honori
Zamknięty na kłódkę
w kapliczce
jest Dante
jest pusto
nic
nie ma

Tadeusz Różewicz