Czyżów Szlachecki | Podróże Pyzy
PODRÓŻE,  POLSKA

Czyżów Szlachecki

Czasami w swoim życiu trafiamy do miejsc tak dziwnych i niesamowitych, że trudno je opisać słowami. Można próbować, niektóry się ta sztuka udaje. Są jednak momenty, kiedy wolę milczeć i dać się ponieść wyobraźni. Tak właśnie było, gdy ciemną nocą zajechaliśmy do tego pałacu. Czyżów Szlachecki całkowicie nas zaskoczył!

 

Velma

Chyba nigdy nie myślałam, że poczuję się jak bohaterka bajki o Scooby Doo, a jednak! Ciemny podjazd, brak świateł… I nagle błysk światła ukazującego stary pałac. Nieśmiało podjechaliśmy, prowadzącym przez park podjazdem. Naszym oczom ukazał się majaczący w ciemności pałac.

Trochę faktów!

Pałac w Czyżowie Szlacheckim położony jest w woj. świętokrzyskim, w gminie Zawichost. Miejscowość leży na trasie szlak rowerowy zielony zielonego szlaku rowerowego.

Jak podaje Wilipedia:

Późnobarokowy pałac z połowy XVIII wieku; wybudowany przez kasztelana połanieckiego Jana Aleksandra Czyżowskiego; przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku; fronton pałacu ozdobiony jest rzeźbami nawiązującymi do mitologii greckiej wykonanymi przez jezuickiego rzeźbiarza Tomasza Huttera; w środkowej części fasady bogato zdobiony portal z koroną i herbem szlacheckim Topór. Początkowo w miejscu pałacu, Michał z Czyżowa, kasztelan sandomierski ufundował zamek, prawdopodobnie w 1412 roku. Zamek zbudowano na skarpie sztucznie podwyższonego wzgórza. Z rozbiórki ruin zamku, zniszczonego podczas wojen szwedzkich, uzyskano materiał budowlany, z którego około 1740-1750 roku wystawiono pałac[1][2]. Pałac wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych.

Było tajemniczo, było niezwykle, było świetnie! Zresztą sami zobaczcie! A gdybyście zamarzyli się tam udać nocleg w pałacu można zarezerwować przez Booking.com. Więcej o samym pałacu przeczytacie na zamki.res.pl